כל סוף הוא התחלה חדשה, ורגע לפני ראש השנה הוא הזמן הטוב ביותר להסתכל בגאווה על מה שהספקנו בשנה החולפת, ולצפות פני עתיד לשנה החדשה. סיכום שנה בעיר דוד – מה היה לנו?

דרך חדשה

במהלך הקיץ המבקרים במופע הלילה "הללויה" זכו להגיע לגן לאומי עיר דוד בדרך חדשה – נסיעה מהנה באוטובוס האדום של ירושלים. לאורך הנסיעה באוטובוס התיירים הפתוח, נהנו 14 אלף המבקרים מהנופים המרהיבים של העיר העתיקה ומקסמה של ירושלים, ולאחר מכן צפו במופע המרתק שמשלב אפקטים מרגשים של אש ומים. אם טרם צפית במופע, אנו מזמינים אותך להגיע עם בני משפחה וחברים וליהנות מחוויה בלתי נשכחת.

האוטובוס האדום. צילום: שמואל ברעם

סגרנו תוכניות לסופ"ש

בשנה החולפת התחלנו במסורת חדשה – חמשו"ש בגיא – במסגרתה ערכנו לראשונה אירועים מוזיקליים כמעט בכל סוף שבוע, בימים חמישי, שישי ומוצ"ש. החווה בגיא אירחה הופעות חיות של סגנונות מוזיקה שונים ומגוונים לאורך כל חודשי הקיץ. המבקרים נהנו מאווירה ירושלמית ייחודית שבה קיבלו וליוו את השבת על רקע צלילים ארץ ישראליים וים תיכוניים, לצד עיבודים חדשים ושונים, והכל בחינם!

החווה פתוחה לקהל בכל יום בין השעות 17:00-08:00, וניתן לערוך פיקניקים בפינות הישיבה הנוחות והמוצלות שבמקום.

חמשו"ש בגיא: צילום: מיכה פול

150 שנות חפירה

בכניסה למערכת המים הצבנו תערוכה חדשה. התערוכה מספרת על היחודייות של החפירות הארכיאולוגיות בעיר דוד – שנמשכות כבר 150 שנה. השלטים החדשים נותנים למבקרים אפשרות להעמיק את הידע, ומאפשרים לדבר גם על חפירות שונות בעיר דוד שלא נמצאות במסלול הסיור. אם עוד לא התנסית בהליכה במימי המעיין, אנו ממליצים לך להירשם לסיור מרתק במעמקי האדמה שישאיר אותך עם טעם של עוד.

התערוכה החדשה בפיר וורן

מיצג תת-קרקעי

בבית המעיין חנכנו מיצג חדש ומרהיב, שמספר את סיפור חציבת נקבת השילוח. המיצג המרתק, שמוקרן בטכנולוגיה ייחודית, מהווה חוויה בלתי נשכחת ופתיח נהדר לכניסה למים. בסיור הבא שלך בעיר דוד כדאי גם לך להיכנס ולהתרגש.

מיצג בית המעיין. צילום: אליהו ינאי

קיץ של כיף

לקראת החופש הגדול השקנו את "משולב ירושלמי" כרטיס אחד שאיגד בתוכו 3 סוגי חוויות במחיר סמלי. המבקרים נהנו ממגוון חוויות שוות במיוחד לכל המשפחה, שכללו כניסה לגן לאומי עיר דוד, סדנאות לכל הגילים בחווה בגיא ומגוון פעילויות בעמק הקדרון.

הזדמנות נוספת ליהנות מהסדנאות בחווה תתאפשר במהלך חול המועד סוכות, עם חוויה חקלאית מיוחדת במינה, שמאפשרת לחוש בידיים את ירושלים הקדומה.

בין היתר יחכו לך סדנת מסיק וכבישת זיתים, סדנת הכנת נר מדונג, סדנת סיתות ופיסול באבן, סדנת קדרות, סדנת קליעה, רכיבה על חמורים וגמלים ופינת יצירה.

פעילויות קיץ בחווה. צילום: נועם פיינר

מגלים את העבר

מכון מגלי"ם, מבית עיר דוד, הפיק השנה סרטים חדשים ששופכים אור על סוגיות מהתנ"ך ומתולדות עם ישראל. ממש לאחרונה יצא הסרט "מרד אבשלום – הנסיך הסורר מבית דוד", שמספר על הסערה שהעמידה  את דוד המלך במאבק של חיים ומוות מול בנו האהוב אבשלום. סרט נוסף שיצא הוא "היום שאחרי החורבן – יבנה וחכמיה", שמספר על רבן יוחנן בן זכאי ועל הפעולות שנקט כדי להבטיח את המשך קיומו של העם גם אחרי שבית המקדש יעלה בלהבות.

חלק בלתי נפרד מאיתנו 

מכון מגלי"ם קיים השנה – פעם נוספת – שני כנסים שכבר הפכו למסורת. כנס חווית לימוד ירושלמית ה-16 שהתקיים במלון רמת רחל איגד בתוכו מגוון שיחות מרתקות על ירושלים הקדומה וירושלים בכלל. המשתתפים נהנו מהרצאותיהם המרתקות של מיטב המרצים, ובהם הרב ד"ר בני לאו, ד"ר מרדכי קידר, תמר הירדני ועוד.

בכנס מחקרי עיר דוד ה-24 למדו המשתתפים על החידושים האחרונים במחקר הארכיאולוגי בסביבת עיר דוד, ונהנו מהרצאותיהם של אנשי אקדמיה שונים וחוקרי רשות העתיקות. במוקד עמדה הרצאתו של ד"ר יובל ברוך, שדיבר על החידושים בחקר מערות הקבורה בעלות הסממנים היהודיים שהתגלו ברומא. לצד ההרצאות נהנו המשתתפים ממגוון סיורים מרתקים ומתערוכה ייחודית שמדמה את מערות הקבורה ממחקרו של ד"ר ברוך.

כנס חוויית לימוד ירושלמית ה-16, שנת 2023. צילום: אליהו ינאי

שיא ישראלי חדש

לאחר מספר חודשי בנייה אינטנסיביים נפתח לקהל הרחב הגשר התלוי הארוך בישראל. הגשר נמתח לאורך של לא פחות מ-202 מטרים, ובכך הוא שובר את השיא הישראלי שעמד עד היום על 80 מטרים, בגשר התלוי בנחל הבשור.

הפרויקט הייחודי, והראשון מסוגו בארץ, נחנך בטקס חגיגי במעמד שר ירושלים ומסורת ישראל מאיר פרוש, מנכ"ל משרד התיירות דני שחר, ראש העיר ירושלים משה ליאון, מנכ"ל חברת מוריה גלעד בר-אדון ומנכ"ל עיר דוד דודל'ה בארי.

הגשר התלוי בירושלים. צילום: אליהו ינאי

הגדר הטובה

הגדר החיצונית המקיפה את חפירות חניון גבעתי הוחלפה לאחרונה בגדר חדשה, המשלבת את שמות ירושלים וסמלים ירושלמיים בשפות שונות ובצורה ססגונית. מוזמנים להגיע ולהצטלם על רקע הגדר, שעוצבה בכישרון רב על ידי צוות הסטודיו של עיר דוד. 

הגדר החדשה המקיפה את חפירות חניון גבעתי

עולים להר הזיתים

השנה השקנו מחדש את סדרת הסיורים "עולים להר הזיתים". במסגרת הסדרה הצטרפו מאות אנשים למגוון סיורי העשרה בנושאים שונים בבית העלמין העתיק, בהובלת מדריכי עיר דוד. לצד העמקת הידע, המשתתפים נהנו גם מארוחת ניגובים באוהל האירוח המשודרג ביד אבשלום.

סיור בסדרת "עולים להר הזיתים". צילום: אליהו ינאי

צופים פני עתיד – חניון קמפינג יער השלום משתדרג

אמרנו שכל סוף הוא התחלה חדשה של משהו אחר, ואכן – בעיר דוד תמיד צופים פני עתיד, חושבים מה אפשר לחדש ומביטים קדימה לעבר הדבר הבא. אז מה מחכה לנו בשנת תשפ"ד?

בשנה החולפת חלה התקדמות משמעותית בבנייתו ופיתוחו של מרכז המבקרים החדש בטיילת ארמון הנציב – מבואת הכניסה הדרומית לירושלים הקדומה. לקראת פתיחתו עברו סיורי הסגווי מיער השלום לטיילת ארמון הנציב, והם יוצאים כעת מהטיילת במסלול הפוך מזה שהיה נהוג עד כה.

ביער השלום צפוי מתחם האירוח והקמפינג לעבור מקצה שיפורים ושדרוגים, שיאפשר למבקרים שהות טובה ונעימה יותר. ממליצים להמשיך ולעקוב אחרינו, ולהתעדכן באטרקציות החדשות במתחם חניון קמפינג יער השלום.

חניון קמפינג יער השלום

עוד שנה ועוד שנה

שנה הלכה, שנה באה ואנו בעיר דוד מסתכלים בגאווה על עוד שנה מרובת עשייה והתחדשות. לקראת השנה החדשה אנחנו כבר עמלים במלוא המרץ על עוד ועוד תוכניות במגוון תחומים – להנאת כלל המבקרים מהארץ ומהעולם. יש למה לצפות!

בהזדמנות זו נאחל שנה טובה ומבורכת לכל מי שביקר בעיר דוד בשנה החולפת ולקח חלק בפעילויות שלנו – ולכל בית ישראל. שנה טובה!

רימון בעיר דוד. צילום: קובי הראתי