הגשר התלוי והחווה בגיא

גיא בן הינום, המקום שהתפרסם בעבר בזכות מערות קבורה יוצאות דופן שנמצאו בשטחו, מקבל חיים חדשים, פורחים וירוקים מתמיד בזכות החווה בגיא והגשר התלוי.

החווה בגיא לוקחת את המושג "טבע אורבני" אל השלב הבא. ממש בלב העיר, בסמוך למתחם התחנה, ומתחת לסינמטק, יש גרם מדרגות, ממנו תתגלה לעינכם החווה הנסתרת. במרכזה זורם לו מפל מרשים ובשטחה, בין הגידולים השונים, ניתן ללמוד על המלאכות החקלאיות הקדומות, באמצעותן התקיימו תושבי ירושלים לפני אלפי שנים. מצורות בניה מסורתיות, שיטות גידול חקלאיות שונות ומלאכות עתיקות – החווה מביאה מדי יום את רזי החקלאות הקדומה, אל אנשי המאה ה-21.

מדי יום שישי תוכלו ליהנות מקבלת שבת עם להקת ג'עלה ופוד טראק שווה במיוחד. ההשתתפות בקבלת השבת ללא עלות ולרשות המבקרים עומדים שאטלים מדי שישי החל מהשעה 12:00.

בערב שבועות, תתקיים חוויה מיוחדת ברוח החג בחווה בגיא עם מגוון פעילויות: הדגמות של מלאכות חקלאות קדומה, יצירות מהטבע, שוק איכרים ושירה בציבור. הכניסה חופשית בהרשמה מראש.

מעל החווה תוכלו לראות את הגשר התלוי הארוך בישראל. הגשר מחבר בין מורדות גיא בן הינום לבין הר ציון. תוכלו לעלות ולראות את ירושלים מזווית חדשה .

קבלת שבת בחווה בגיא
קבלת שבת בחווה בגיא, צילום: אליהו ינאי

 נקבת השילוח בעיר דוד

נקבת השילוח המפורסמת נחצבה בעיר דוד לפני כ- 2700 שנה. בגן הלאומי עיר דוד, תוכלו לטייל בנקבה המפורסמת במסלול חווייתי לכל המשפחה. המסלול מתחיל מתצפית מרשימה, משם ממשיכים אל 'ארמון דוד' ולהיחשף לתגליות מרשימות מתקופת התנ"ך. המסלול ממשיך אל מערכת המים של ירושלים הקדומה. תוכלו לבחור בין מסלול הליכה במים או הליכה בתעלה תת קרקעית יבשה.

שימו לב, למעוניינים ללכת במים: יש להצטייד בנעלי הליכה במים, גובה המים עד 70 ס"מ, בגדים להחלפה. ניתן להיכנס עם תינוקות במנשא קדמי בלבד.

תוכלו לבחור בין מסלול מודרך – 'עיר דוד המקראית' הכולל גם מיצג חדשני המספר את סיפור חציבת הנקבה, לבין הליכה עצמאית (חינם למנויי מטמון).

נקבת השילוח
נקבת השילוח, צילום: קובי הראתי

יד אבשלום והר הזיתים

למעלה מ-3,000 שנה משמש הר הזיתים כשדה קבורה. המסלע הרך הביא את אנשי ירושלים בימי הבית הראשון והשני לקבור את מתיהם בהר, ומאז ועד היום הר הזיתים מספר את סיפורה של ירושלים באמצעות המצבות. תוכלו לבקר במצבותיה אל אנשי השם בציונות: מאליעזר בן יהודה, יואל משה סלומון ועד מנחם בגין.

מדי יום חמישי מוציאה עיר דוד סיורים אל בית העלמין הקדום. מוזמנים להצטרף ולגלות את סיפוריהן של הדמויות המוכרות.

למרגלות הר הזיתים, ניצבים מומנטים מרשימים חקוקים בסלע. המרכזי שבהם הוא 'יד אבשלום' המתנשא לגובה של לא פחות מ-15 מטרים והוא נחצב כולו בסלע הטבעי של המקום לפני כ-2,000 שנה. גג המבנה הוא החלק היחיד שנבנה במיוחד ולא נחצב. בעבר היה נהוג להביא ילדים סוררים ליד אבשלום, כדי להעביר להם "סדרת חינוך" על מצוות כיבוד אב ואם. זאת משום שאבשלום, בנו של דוד המלך, נחשב לדמות הבן המורד באביו.

מוזמנים לבחור את החוויה המתאימה לכם וליהנות ממגוון האטרקציות באתרי עיר דוד וירושלים הקדומה.

הר הזיתים
סיורים בהר הזיתים, צילום: אליהו ינאי