שעת משבר תמיד מוציאה מעם ישראל את הטוב ביותר שלו, וגם הפעם לאורך ימי מלחמת "חרבות הברזל" אנו עדים לאינסוף פעילות, מיזמים והתנדבויות למען הכלל. כולנו נרתמים אחד עבור השני, וגם משפחת עיר דוד הצטרפה למאמץ.

בעקבות המלחמה בדרום ובצפון, אלפי משפחות התפנו מבתיהם והגיעו להתארח בבתי מלון בירושלים, עד אשר ירגע המצב. מתוך רצון לסייע למפונים ולהנעים במעט את זמנם, השיקה עיר דוד ניידת מיוחדת שעוברת בין בתי המלון בעיר ומציעה פעילות ערכית וחוויתית לילדים ולמבוגרים.

פעילות הניידת החינוכית עם מפוני הדרום והצפון. צילום: אליהו ינאי

חוויה בשלושה חלקים

את הפעילות מעבירים מדריכים מוסמכים ומנוסים מצוות ההדרכה של עיר דוד, בסיוע לוגיסטי של עובדים מצוותים אחרים שהתגייסו לעזור. הפעילות, שאורכה כשעה ורבע, מתחלקת לשלושה חלקים:

מיצג תלת-מימד – המיצג מספר את סיפורה של ירושלים – החל מהתקופה הכנענית דרך סיפורם של דוד ושלמה ועד ימינו אנו – והצפייה בו נעשית בעזרת הרכבת משקפיים מיוחדות. מספר רב של אנשים יכול להתכנס בו זמנית ולצפות במיצג המרתק.

תגליות בעיר דוד – מצגת מיוחדת המשתפת את הקהל בממצאים הארכיאולוגיים המרתקים שהתגלו בעיר דוד, כמו כתובות עתיקות, תכשיטים, ממצאים אורגניים וחפצים אחרים המעידים על החיים בירושלים בתקופות קדומות.

חידון – לסיכום הפעילות משתתף הקהל במשחק אינטראקטיבי הכולל חידון בנושא עיר דוד.

"הרגשה טובה בלב"

נוסף לתוכן החינוכי, הניידת מפעילה גם אירועי קבלת שבת מיוחדים עבור התושבים. האירועים משלבים ניגונים ושירי שבת באווירה ישראלית, יחד עם סדנאות חקלאיות מבית החווה בגיא. הפקת קבלת השבת מתקיימת בשיתוף המנהלת להתחדשות יהודית בישראל במשרד התפוצות.

עד כה הניידת הגיעה לכ-15 בתי מלון באזור ירושלים, ומאות משפחות שכבר השתתפו בפעילות הניידת קיבלו הפוגה קלה מהמצב ונהנו מתכנים מעשירים על ירושלים. "התגובות מאוד חיוביות. אנשים מעריכים מאוד שהגענו אליהם ושחושבים עליהם", מספרת דבורה גיני-מלכי שמרכזת את הפניות לניידת.

"יש הרבה התעניינות ואנחנו משתדלים להיענות לכל הבקשות. לנו זה עושה הרגשה טובה בלב שאנחנו יכולים לעזור ולעשות משהו טוב עבורם", היא מוסיפה.

מכירים קהילות נוספות שמתארחות בירושלים וישמחו להפוגה עם פעילות ערכית ומרתקת? חברו אותם אלינו ואנחנו נשמח להגיע!

הפעילות אינה כרוכה בתשלום

לפרטים נוספים:

פעילות הניידת החינוכית עם מפוני הדרום והצפון. צילום: אליהו ינאי