מאז שנת 2007 עורכים רייך ושוקרון חפירה מסודרת בתוך תעלת הניקוז המרכזית של העיר ירושלים מסוף ימי הבית השני. אורכה שנחשף הוא מעל ל- 700 מטרים והוא עובר מתחת למרכזה של העיר בתוך גיא הטירופויון. תחילת העבודה היתה במרכז הגיא כלפי דרום ולאחר חיבור עם החפירה בצמוד לבריכת השילוח, נמשכה החפירה צפונה, אל עבר חומות העיר העתיקה דהיום. תעלה זו נקזה את העיר ירושלים דרומה אל עבר בריכת השילוח ואל מחוץ לעיר. היא גם שימשה את המורדים ברומאים כמקום מחבוא ובתוכה נתגלו ממצאים רבים המספרים על העיר ירושלים ועל חורבנה. כלים ומטבעות רבים ובהם מטבע שקל מהעיר צור, פעמון זהב זעיר שהיה תפור לבגד של אדם רם מעלה, חרב רומאית בנדנה ולאחרונה, טביעת חותם בלשון הארמית ובה כתוב 'דכא ליה' (= טהור לה'), החתמה רשמית, כנראה, של אישור לטהרתו של קרבן או חפץ וקשור למנהל של המקדש.

ארכיאולוגים

אלי שוקרון

אלי שוקרון מרשות העתיקות חופר בעיר דוד מזה למעלה מחמש עשרה שנה ונחשב לאחד המומחים לארכיאולוגיה של ירושלים. ממצאיו כוללים את אזור מעיין הגיחון במזרח הגבעה ואת החפירות הנמשכות…

למידע נוסף

פרופסור רוני רייך

פרופ' רוני רייך מאוניברסיטת חיפה חופר בירושלים מזה שנים רבות, תחילה שימש כארכיאולוג של רשות העתיקות ומאז 1995 כמרצה בחוג לארכיאולוגיה בחיפה.

ממצאים

חרב בת 2000 שנה

בעבודות רשות העתיקות בתעלה, אשר שימשה מנהרת מסתור לתושבי ירושלים מפני הרומאים בתקופת חורבן בית המקדש השני, נחשפה חרב בת 2000 שנה, עשויה ברזל ונתונה בתוך נדן עשוי עור.

חריטה נדירה של מנורה

בעפר שמתחת לרחוב, בצד תעלת הניקוז, נמצא כלי אבן שעליו חריטה (חרותת) נדירה של מנורה.

פעמון זהב

פעמון זהב נדיר נתגלה בחפירות רשות העתיקות בעיר דוד שבגן לאומי סובב חומות ירושלים.

וידאו

תמונות