בלב הגן הלאומי עמק צורים, מוקף בעצי זית ובחורש ים-תיכוני, נמצא מקום מיוחד במינו בו מתרחשת פעילות מרתקת ומרגשת – החוויה הארכיאולוגית מבית עיר דוד.

החוויה הארכיאולוגית היא פעילות חווייתית ומהנה שבה המבקרים משתתפים בעבודת הסינון ומרגישים "ארכיאולוגים ליום אחד". הפעילות מותאמת לכל הגילים, ולא מעט פעמים זכו מבקרים לגלות בעצמם אוצרות מן העבר.

בריאיון לערוץ 14 סיפרה רעות אוחיון, רכזת הדרכה בעיר דוד, על החוויה הארכיאולוגית, והציגה כמה מן הממצאים המרתקים שהתגלו בה.

לצפייה בריאיון המלא בערוץ 14:

לאורך השנה עורכת רשות העתיקות חפירות ארכיאולוגיות בעיר דוד. את העפר שהוצא מהחפירות מעבירים לעמק צורים, שם הוא עובר תהליך סינון מבוקר על מנת למצוא פריטים ארכיאולוגיים בעלי ערך. ממצאים ארכיאולוגיים נדירים ומעניינים התגלו לאורך השנים בחוויה הארכיאולוגית, והם מתוארכים לתקופות שונות ומגוונות בהיסטוריה של ירושלים.

בין היתר התגלו קמע מצרי נדיר בן יותר מ-3,200 שנה, מרצפות מעוטרות מחצר בית המקדש השני, חרוז זהב עתיק שיוצר בטכניקה עדינה ומורכבת ועוד רבים. ממצא מרתק שזכה לכותרות בשנה האחרונה, והתגלה גם הוא בעמק צורים, הינו אוסף נדיר של לוחיות שנהב ששימשו לעיטור הרהיטים של עשירי ירושלים בתקופת בית ראשון. מדובר באוסף מהיחידים שהתגלו בעולם והראשון מסוגו בירושלים.

עדות לחורבן

בחוויה הארכיאולוגית התגלו גם ממצאים שונים המהווים עדות לרגעיה האחרונים של העיר, בערבם של שתי תקופות החורבן. בין היתר התגלו מטבעות כסף נדירים מתקופת המרד הגדול ברומאים, ראשי חץ, נרות שמן ועוד, שמספרים על המאבקים והקרבות שהתחוללו ועל הניסיונות להסתתר ולשרוד.

חוויה לכולם

הפעילות בגן הלאומי עמק צורים מותאמת לכל הגילים ומביאה בשורה גם בנושא הנגישות. לגן הוענק תו תקן נגיש, והוא מציע למבקרים בו חניה, שירותים ועמדות קבלת קהל נגישות, לצד הנגשה מלאה בפעילות עצמה: כיסאות מונגשים בכיתת ההדרכה ועמדות סינון עפר המותאמות לכיסאות גלגלים.

אז אם מעניין אותך להתחבר להיסטוריה של ירושלים, ולהשתתף בפעילות ערכית שמתאימה לכל המשפחה – החוויה הארכיאולוגית בעמק צורים היא בדיוק המקום הנכון!