בית העלמין בהר הזיתים הוא בית העלמין היהודי הוותיק והגדול ביותר בעולם.

טמונים בו רבבות מיהודי ירושלים, ארץ ישראל והעולם, בניהם קבורים מאות רבות מהאישים היהודים היותר ידועים בקורות הארץ וירושלים, שהותירו אחריהם את זיכרון פועלם במעשיהם הידועים ובכתובים. הקבורה בהר החלה לפני כ 3000 שנה, ונמשכה כמעט ברציפות עד מלחמת העצמאות בתש"ח (1948).

לאחר מלחמת העצמאות, תחת שלטון ירדן, חדלה הקבורה היהודית בהר לחלוטין ועד לשנת 1967 (מלחמת ששת הימים) נפגע בית העלמין כתוצאה מהזנחה והרס, שכלל בין השאר גם השחתת מצבות וחלקות קבורה שלמות. לאחר המלחמה התחדשה הקבורה היהודית בהר הזיתים והחל תהליך שיקום ארוך להחזרת המצב לקדמותו.

במטרה לתת מענה למשפחות רבות, המחפשות את קברי יקיריהן, הוקם בשנת 2005 מרכז מידע הר הזיתים. בראש יעדיו של מרכז מידע, עומדת הנגשת הר הזיתים לחוקרים והמבקרים הרבים הפוקדים אותו. לצורך כך הוקם מאגר ממוחשב של כל המצבות בהר הזיתים. צוותי סוקרים עברו בין כל הקברים בבית העלמין וצילמו את הקברים. צוותי הקלדה מכניסים כל העת את הנתונים למחשב.

כיום, זמינים באתר האינטרנט של הר הזיתים למעלה מ – 57,000 נתוני נפטרים, כ34,000 נוספים נמצאים בשלבי עיבוד לקראת ההעלאה לאתר (זמינים בשאילתה טלפונית/דוא"ל). על מנת לשפר את המאגר ולהביאו לחשיפה מירבית לציבור, אנו שוקדים בימים אלה על פיתוח אתר אינטרנט חדש. לנגד עינינו עומד חזון, על פיו יוכל כל בעל עניין להיכנס לאתר ולחפש את קברי קרוביו על פי שם, שם משפחה, שמות הורים ובני זוג, מקצוע, תארים, מוצא והשתייכות קהילתית. מיפוי מלא של קשרי משפחה, מסמכים ארכיוניים כיו"ב יהיו זמינים במרשתת (באינטרנט) לכל דורש.

עוד עבודה רבה לפנינו, ולפיכך, אנו נדרשים לבצע בעת הזו בקרה על הנתונים המצויים בידינו עבור 34,000 מצבות, אשר טרם הוזנו פרטיהן למאגר המידע.

אנו מבקשים את עזרתם של מתנדבים שהנושא קרוב אל ליבם.

כל שצריך על מנת להיות שותף למבצע נצח זה הוא רצון אישי, מעט זמן פנוי ומחשב.

אם הנושא קרוב ללבכם ויש בכם רצון לסייע למפעל לאומי זה, נשמח שתצרו קשר במייל או בטלפונים המופיעים למטה. אנו מודים לכם על התעניינותכם ורצונכם לעזור.

בברכה,

מנהל מרכז מידע הר הזיתים

026275050 [email protected]