הטכנולוגיה מלווה את המסע האנושי לחקר העבר כבר שנים רבות ומסייעת לא פעם בפיענוח מגוון תעלומות ארכיאולוגיות: תיארוכים, בדיקת הרכבים כימיים של ממצאים מהשטח ועוד ועוד.

אך לאט לאט מתחיל להיווצר קשר חדש בין השתיים והפעם החיבור הזה עשוי להפוך את הביקור הבא שלכם בירושלים לחוויה מרגשת ועוצמתית במיוחד.

גן לאומי עיר דוד הוא מוקד עליה לרגל ואתר חובה לכל המגיעים לבקר בירושלים. הממצאים הייחודיים שהתגלו בחפירות עיר דוד, ואתרי התיירות השונים בהם ניתן לבקר ולנפוש, פורשים בפני המבקרים את התמונה עתיקת היומין של ההיסטוריה רבת השנים המחברת את הסיפור של תושבי ירושלים בימים הרחוקים של מלכות דוד ושלמה לבין ימינו – ואל התושבים והמבקרים בארץ ישראל.

כדי להעביר לקהל המבקרים את שלל הסיפורים והעובדות, נעזרים לא פעם בטכנולוגיות מתקדמות, המסייעות להמחיש את הסיפורים, לפשט את המורכבויות ולהעצים את חווית המבקר.

לאחרונה, עלו במקביל 2 מופעים חדשים הנעזרים בטכנולוגיות מתקדמות, ביותר: הללויה אש ומים – מופע הלילה של עיר דוד נדלק מחדש, והמיצג במצודת המעיין.

מופע הלילה הללויה, שכבר עם יציאתו בשנת 2017 הציג טכנולוגיה פורצת דרך הקרויה video mapping – "מיפוי וידיאו" טכנולוגיה המשתמשת במספר מקרנים רבי עוצמה, המקרינים באותו זמן ובדיוק של מילימטרים ספורים על אובייקט נייח (במקרה הזה – עתיקות עיר דוד) ממספר זוויות במקביל, באופן היוצר אשליית תלת מימד מרהיבה שאינה דורשת משקפי תלת מימד או ציוד מסורבל.

ארבע שנים לאחר מכן, בקיץ 2022 יצאה עיר דוד עם חידוש מיוחד למופע – שילוב פירוטכניקה ייחודית: סילוני אש ומזרקות מים הבוקעים מתוך ההריסות ומשתלבים זה בזה לאפקט דרמתי עוצר נשימה. ממש באותו זמן – בדרך המובילה אל נקבת השילוח המפורסמת, הוקם מיצג נוסף וייחודי המספר את סיפורה המרתק של חציבת הנקבה – כסיפור עלילתי היסטורי העושה גם הוא שימוש במספר טכנולוגיות להעצמת החוויה.

"מיצג המעיין" מוצג למבקרים בחלל מיוחד בו הקירות מצופים במראות. ההקרנה מבוצעת ממספר מקרנים המציגים חלקים שונים של התמונה, בתיאום מושלם היוצר חוויה יוצאת דופן ונותנת לצופים תחושה שהם חלק מהסרטון. השילוב של המראות הגדולות המצפות את קירות החלל, וההקרנה על המסך המרכזי מאפשר לצופה להביט סביבו תוך כדי המופע ולהתרשם מהמראות השונים המתחלפים בהתאם לעלילה.

גם הצליל האיכותי מגיע ממספר רמקולים החבויים בקירות וממוקמים כדי ליצור תחושה העוטפת את הצופה מכל הכיוונים.

בהפקת הסרטון בוצעו שילובים של אנימציית דו ממד ותלת ממד, וכל הפריטים המופיעים בסרטון נאמנים ארכיאולוגית לממצאים שנמצאו בשטח עד רמת פירוט של החריטות על ידיות הכדים. מיצג המעיין הוא חלק מהסיור המודרך עיר דוד המקראית.

מוזמנים להגיע לעיר דוד, ולגלות את המסתורין והדרמה של ירושלים העתיקה באמצעות הטכנולוגיות המתקדמות ביותר.

מיצג בית המעיין. צילום: אליהו ינאי
מיצג בית המעיין. צילום: אליהו ינאי