לרגל יום האישה הבינלאומי עיר דוד הציגה סיור בעקבות הנשים שהטביעו את חותמן על ירושלים בפרט ועל ההיסטוריה של העם היהודי בכלל, תחת השם: "נשים מטביעות חותם".

הסיור הושק לפני מספר שנים לרגל יום האישה, ובו נכחו נשים משמעותיות בציבוריות הישראלית בהווה: כלת פרס ישראל- הרבנית עדינה בר שלום, ח"כ רחל עזריה (כולנו), העיתונאיות צגה מלקו (רדיו רק"ע) ויעל פרידסון (ידיעות אחרונות ו-ynet), ומנהלת מרכז נאורה למנהיגות נשים בויצו ירושלים- לילי בן עמי.

הסיור, נפתח בשאלה "מי היה אביו של דוד?" והנוכחות ידעו מיד להשיב כי היה זה ישי, שכן פעמים רבות מכונה דוד המלך "דוד בן ישי". לעומת זאת, כאשר נשאלו הנוכחות מי היתה אימו של דוד – התקשו הנשים להשיב ולומר כי מדובר באישה בשם נצבת.

למרות שבבסיסם של פרקים נכבדים מן ההיסטוריה היהודית עמדו נשים, בלא מעט מקרים סיפורן נשאר מוצנע והן נותרו בשולי האירועים.

בסיור שנבנה לקראת יום האישה הבינלאומי, מתאפשרת היכרות עם עולמן של כמה נשים, שמעשיהן ופועלן השפיעו על עתידו של העם היהודי עד ימינו: מיכל בת שאול, צרויה אחות דוד, חולדה הנביאה, הלני המלכה, בת שבע אשת דוד ועוד.

"הרושם שלי הוא שחובה על כל אחד לבקר כאן משום שזה ממחיש לנו את ההיסטוריה שלנו ומקשר אותנו אליה, זה הרושם הכי חזק שנשאר". כך אמרה כלת פרס ישראל, הרבנית עדינה בר שלום, עם סיום הסיור והוסיפה: "זה משאיר גם טעם של עוד, משום שאני משוכנעת שראינו רק טיפה בים, ולא ראינו את הכל".

צגה מלקו התרגשה אף היא ואמרה כי: "מצאתי את הסיור הזה מעל ומעבר לציפיות שלי, והוא מעלה את יום האישה ממקום רדוד של מבצעים על בשמים וקרמים, למקום משמעותי של תוכן. הסיור הזה נותן במה מפוארת לנשים שלאורך כל שנות ההיסטוריה השפיעו ודחפו אבל נשארו בצל. לצערי, גם היום, הנשים לא מקבלות את הבמה שמגיעה להן. למרות שהן משפיעות ומשמעותיות- יש לנו עוד דרך ארוכה לעבור עד שנגיע להכרה שמגיעה לנו. עיר דוד היא מקום שכל בנאדם צריך להגיע אליו, ובפרט הסיור שנבנה בעקבות נשים – כל אישה צריכה לעבור אותו!"

ח״כ רחל עזריה (כולנו) הוסיפה: "בירושלים תמיד היו נשים חזקות: החל ממיכל בת שאול ואשת דוד, דרך שלומציון המלכה והלני המלכה. הסיפור על ההסטוריה הנשית בעיר כמעט ולא נמצא בביקורים באתרים המרכזיים, אולי משום שגברים הם אלה שכתבו את ההסטוריה. ציון יום האישה בסיור כזה בעיר דוד מזכיר לנו את העבר המפואר שלנו כירושלמיות ונותן כח לנשים בירושלים בפרט ובמדינת ישראל בכלל.״

"לפסוע על מדרגות בנות אלפיים שנה, לחוש את ההיסטוריה של אמהות אמהותיי, לפסוע לצד חברותיי מעוררות ההשראה, להאזין לסיפורים מרטיטים שסיפרה לנו רבקה בדרמתיות ובעיניים נוצצות. הביקור בעיר דוד היתה חוויה בלתי נשכחת ומעצימה". כך סיכמה לילי בן עמי.

לצד הסיור בגן הלאומי עיר דוד, מציע מכון מגלים – מכון המחקר של עיר דוד, סדרת הרצאות  סביב נשים.

נשים בסיור ליום האישה

הזדמנות חד פעמית להכרת הנשים המרתקות במקרא

ב-07.03.24 יתקיים סיור מיוחד לכבוד יום האישה, מספר המקומות מוגבל!

בסיור נכיר את הנשים שפועלן השפיעו על עתידו של העם היהודי עד ימינו. נסייר בין ממצאים חדשים ומרגשים, תוך כדי הכרות של מקורות קדומים.

למידע נוסף והזמנת כרטיסים.