לכבוד יום האישה הבינלאומי, ירדנו לחפירות עיר דוד, ובין העתיקות נגלתה לעינינו עוצמה נשית נדירה.

בין עשרות הגברים הפועלים בחריצות בחשיפת שרידיה של ירושלים הקדומה, פגשנו ארבע נשים מיוחדות, שלימדו אותנו – עצמה נשית מהי. כיוון שמדובר בעבודה קשה וסיזיפית הדורשת כח רב – תחום החפירה נשלט ברובו ע"י גברים חסונים.

למרות זאת, שירן, תהילה, אילה ודבורה, שמגיעות מידי בוקר מלאות מרץ לעבודה, לא נרתעות מן האתגר העומד בפניהן. הכירו את הנשים שעומדות מאחורי חשיפת עברה של ירושלים הקדומה!

"אנשים כל הזמן שואלים אותי אם אני באמת חופרת, ואני עונה להם שכל אחד יכול לעשות זאת, גם גבר וגם אישה- זה לא משנה. כל אחד עם היכולות שלו וכל אחד מוצא את מקומו בעבודה כזו."

אומרת איילה דיאמנט (20), שעובדת בחפירות עיר דוד.

הבנות לוקחות חלק בשלבים השונים של חשיפת העתיקות: לאחר החפירה, שמתבצעת בעזרת מכוש, מפנים את מפולות העפר, מהן מוציאים את הממצאים השונים. כל עבודות החפירה מתבצעות  בידי אדם ללא עזרת כלים מכניים. לאחר שמוציאים מהעפר את הממצאים הארכאולוגים מוציאים את העפר משטח החפירה בטכניקה שנקראת "שרשרת דליים", הדליים המלאים נזרקים בידי החופרים מאחד לשני עד להוצאת הדליים מהחפירה. מדובר בכמות של כ-12 טון עפר ביום!

"אני זוכרת שבאחד מימי החפירה גיליתי חפץ מוזהב, ובסוף התברר שזה מטבע זהב, זה היה מרגש!" מספרת לנו דבורה כהן (31) שעלתה מצרפת ותמיד חלמה לעסוק בחפירות ארכאולוגיות.

העבודה מתקיימת בכל מזג אוויר: בחמסינים של הקיץ ובימי הקרה של החורף. על פניו, אולי זה נשמע פשוט לאלה מבנינו הרגילים לעבוד מתוך משרד ממוזג, אבל נסו לדמיין את עצמכם שוטפים ומסננים חרסים במים קפואים כשהטמפרטורה בחוץ היא 6 מעלות. אגב, עבודת החפירות מתחילה ב-7 בבוקר, כך שחובבי שינה יכולים רק לחלום על עבודה כזאת.

"זו עבודה לא רגילה, זה לא כמו להיות מוכרת בגדים או מלצרית, כמו רוב חברותיי, זו עבודה משמעותית עם ערכים" אומרת תהילה זמירי (23) תושבת ירושלים  "זה מגניב אותי שאני מוצאת ממצאים בחפירה ואני הראשונה שחושפת אותם אחרי 2000 שנה".

ויש שרואות את החפירה כמקצוע לחיים, "תמיד אהבתי ארכיאולוגיה והתעניינתי בה עוד מגיל צעיר, כשהייתי קטנה תמיד הטיולים שלנו בבית שולבו באתרים היסטוריים" אומרת שירן אבר (25) מאפרת  "יצא לי ללמוד את לימודי ארץ ישראל בתיכון ובשבוע חפירות בכיתה י"א חפרנו בטבריה העתיקה ואז הבנתי שזה המסלול חיים שאני רוצה לעצמי. אחרי התיכון עשיתי פסיכומטרי והחלטתי להמשיך בקו של הארכיאולוגיה".

נשים בהפקת צילומים בירושלים הקדומה
צילום: עדינה גרהם

המפגש הותיר עלינו רושם רב ובתור מחווה לחופרות עיר דוד יצאנו עם הבנות לפרויקט צילומים מיוחד בשיתוף עם מגזין "נשים" בהשראת הפוסטר המפורסם "we can do it!".

בשנת 1943 עיצב את הפוסטר המעצב הגרפי ג'. הווארד מילר כדימוי מעורר השראה להעלאת מורל העובדות במלחמת העולם השנייה. ברבות השנים הפך הפוסטר לסמל לעוצמה נשית.

פוסטר

בשנת 2016 הגיעו חופרות עיר דוד ונתנו משמעות נוספת ל- we can do it:
עוצמה נשית של בנות ישראליות אשר חושפות מהעפר את עברה של ירושלים הקדומה.

צילום: עדינה גרהם
איפור: אושרת גיספאן

ב-07.03.24 יתקיים סיור מיוחד לכבוד יום האישה, מספר המקומות מוגבל.

בסיור נכיר מקרוב נשים, שמעשיהן ופועלן השפיעו על עתידו של העם היהודי עד ימינו. הצטרפו לחוויה יוצאת דופן שתפתח צוהר לעולמן של כמה מהנשים המרתקות בתנ"ך.

למידע נוסף והזמנת כרטיסים.