בפעם הראשונה מאז קום המדינה, נערך היום (ג') טקס אזכרה ממלכתי לזכרם של עניי ירושלים שנטמנו בבית הקברות "סמבוסקי" שבהר ציון, ושכבודם חולל במשך עשרות שנות הזנחה וונדליזם.

הטקס נערך במעמד שר ירושלים ומסורת ישראל – הרב מאיר פרוש, ראש העיר ירושלים – משה ליאון, חתן פרס ישראל מנכ"ל עמותת אלע"ד – דוד (דוידל'ה) בארי ונציגי מדרשת "ראשית ירושלים".

השר פורוש, ראש העיר ליאון ודודלה בארי

לאורך מאות שנים שימש בית הקברות סמבוסקי שבהר ציון לקבורת עניי ירושלים.
לפני כשמונים שנה, החל הרס מאסיבי במרבית שטחו של בית העלמין המשתרע על פני למעלה מ-15,000 מטרים מרובעים. אלפי מצבות חוללו וחלק מעצמות הנפטרים נחשפו מתוך הקרקע.

במשך עשרות שנים ננטש והוזנח בית הקברות, שנותר בשטח ההפקר לאחר מלחמת העצמאות. המצבות נעקרו ממקומן ושמות הנפטרים נמחו מעליהן, אך בשנים האחרונה חלה תפנית, ובית הקברות זכה לפעולות שיקום נרחבות.

בפרויקט משותף של עיריית ירושלים, המשרד לענייני ירושלים, עמותת אלע"ד (אל עיר דוד), החברה קדישא הספרדית והאפוטרופוס הכללי, שנערך בימים אלה, משוקם בית הקברות על מנת להחזיר את כבודם של הנפטרים.

במסגרת השיקום, ערמות האשפה ופסולת הבניין שנערמו במקום לאורך שנות ההזנחה – פונו, והמצבות המפוזרות נאספו לקראת הצבתן מחדש על הקרקע.

בית הקברות סמבוסקי לאחר פעולות השיקום. טכס אזכרה לעניי ירושלים
צילום: אליהו ינאי

היום, ז' באדר, יום פטירתו של משה רבנו והתאריך לציון זכרם של נפטרים שמקום קבורתם לא נודע, נערך טקס אזכרה מרגש במעמד שר ירושלים ומסורת ישראל הרב מאיר פרוש, ראש העיר מר משה ליאון, וחתן פרס ישראל, מנכ"ל עמותת אלע"ד שפעלה בשנים האחרונות למען שיקום בית הקברות, דוד בארי. הטקס נערך ביוזמת מדרשת "ראשית ירושלים".

בדברים שנשא בטקס אמר שר ירושלים ומסורת ישראל, מאיר פרוש, כי: "זוהי חובתנו המוסרית לשמור על כבודם של הנפטרים שקבריהם הושחתו במשך עשרות שנים. אני מודה על הזכות שיש לנו, להגיע לכאן היום, לאחר שסגרנו מעגל והחזרנו את כבודם המחולל של הנפטרים. העם היהודי מוקיר את העבר שלו ורואה חובה וזכות לכבד את מתיו. לאחרונה התרחשה כאן בעיר השחתה של בית קברות לא יהודי, אני גיניתי את זה, ומשטרת ישראל פעלה בחומרה נגד החשודים במעשה. אני מצפה שננהג לפחות באותו כבוד כלפי בתי עלמין יהודיים, ונעמוד על כך מול כל העולם".

לדברי ראש העיר, משה ליאון: "לאורך מאות שנים נקברו בבית הקברות סמבוסקי שבהר ציון עניי ירושלים שידם לא הייתה משגת כדי לרכוש חלקת קבר בהר הזיתים. אנשים אלה, שחיו בירושלים ונקברו באופן צנוע, לעיתים אפילו ללא מצבה על קברם בשל דלותם, כבודם חולל ונרמס. היום, זכינו לראשונה לקיים טקס ממלכתי של מדינת ישראל, ולהקים מחדש את זכרם של הקבורים פה".