חברת הקונגרס האמריקני, אליאנה רוס- לאטינן, המשמשת גם כיו"ר תת הועדה של בית הנבחרים לענייני המזרח התיכון וצפון אפריקה, התייחסה בסוף השבוע האחרון לחשיפת טביעת חותמו של המלך חזקיהו, אשר נמצאה לאחרונה ע"י ד"ר אילת מזר בחפירות שמקיימת האוניברסיטה העברית בעופל הסמוך לגן הלאומי עיר דוד.

"במרוצת הזמן הושקעו מאמצים באו"ם במסגרת קמפיין דה- לגיטימציה, כדי למחוק את הקשר ההיסטורי והתנ"כי של העם היהודי לארץ ישראל". אמרה רוס לאטינן, בדברים שנשאה ביום שישי האחרון במהלך נאומה בבית הנבחרים האמריקני. רוס- לאטינן, אשר שימשה בעבר כיו"ר ועדת החוץ של בית הנבחרים הוסיפה עוד כי: "הכחשת החיבור ההיסטורי של העם היהודי לירושלים היא שקר. ממצאים ארכיאולוגיים אדירים שנחשפים כל הזמן, מוכיחים את השורשים העמוקים של העם היהודי בארץ ישראל".

היא ציינה כי "בתחילת החודש, צוות ארכיאולוגיים מהאוניברסיטה העברית מצאו ממצא חסר תקדים: טביעת החותם המלכותית של המלך חזקיהו מתקופת בית המקדש הראשון. זו הפעם הראשונה שטביעת חותם כזו של מלך ישראלי או יהודי מהתנ"ך נמצאת בהקשר של חפירה ארכיאולוגית", הסבירה רוז ליטנן. "זה מוכיח שארץ ישראל היא לא רק המרכז הרוחני של העם היהודי, אלא זוהי גם המולדת ההיסטורית שלו". 

בעקבות חשיפת הממצאים הארכיאולוגים האחרונים בירושלים הקדומה, הודיעה רוס- ליאטנין כי בכוונתה להגיע בקרוב לישראל ולבקר בעיר דוד על מנת לראות את הממצאים המרגשים בצורה בלתי אמצעית. "אני מחכה בקוצר רוח לבקר בעיר דוד בזמן הקרוב, ולראות במו עיני את ההיסטוריה העשירה של העם היהודי", אמרה לאטינן.

דברים ברוח דומה נשא גם נשיא מדינת ישראל, ראובן ריבלין, אשר הגיע לעיר דוד לראות את טביעת החותם כבר עם חשיפתו. "עיר דוד היא עיר דוד! משפחתי לא היתה חוזרת לירושלים בשנת תק"ע, אם לא היינו גולים מהעיר הזאת, ולא היינו גולים מהעיר הזאת אם דוד המלך לפני 3010 שנים לא היה מגיע לכאן וקובע את ירושלים כבירה, כמקום שבו אין שבט שמושל בו אלא רק המלכות".

"אני ירושלמי בן ירושלמים, בן בניהם של ירושלמים- דור שביעי, נכדיי הם כבר דור תשיעי ויש לי בני דודים שהם כבר דור שנים עשר בירושלים", הוסיף עוד הנשיא ריבלין ואמר כי "בלי כל ספק, שפה יש  לא רק שייכות של המשפחה, אנחנו הרי עולים חדשים מול אחינו הספרדים שישבו כאן מ-1700 ואפילו עוד קודם לכן וקיימו כל הזמן את הקשר בין העם היהודי לירושלים. הרי יהודה הלוי אומר: 'ליבי במזרח ואני בקצה מערב'. אלה הן ערגות לירושלים, שהיא הציונות! כי ציונות באה מציון, וציון היא ירושלים!"

"לבוא הנה ולראות את הקשר ההיסטורי בין דורות בין אלפי שנים של עמנו כאן, כאשר זכינו לא רק לראות את ירושלים כבירתו של העם היהודי בתקופת דוד המלך, אלא בימים ההם- בזמן הזה! אלה דברים שבהחלט מרחיבים את הלב וגם אומרים לעולם כולו 'צדקתם כאשר ראיתם את החובה לא רק המוסרית אלא גם את החובה ההיסטורית לאפשר לעם ישראל לבנות את ביתו בארץ ישראל, וגם כאשר אתם פקפקתם אם ירושלים היא בירתנו או לא בירתנו, אתם רואים שהמלך עם חותמו- מטביע את חותמה של ההיסטוריה על השאלות ששאלתם".