5 דברים שאולי לא ידעת על דרך עולי הרגל:

1. דרך עולי הרגל בעיר דוד נחשבת לאחת החפירות היקרות והמורכבות ביותר שמתקיימות כיום בישראל, זאת בשל הקונסטרוקציה הרבה והתנאים המאתגרים בהם מתקיימת החפירה מתחת לפני השטח.

2. אורכו הכולל של הרחוב, שחיבר בין בריכת השילוח בדרום עיר דוד להר הבית, הוא 600 מטרים ורוחבו כ-8 מטרים, אולם בחלקו הדרומי, מתרחב הרחוב עוד יותר ומגיע לרוחב של כ-30 מטרים!

3. דרך עולי הרגל היא בעצם "שוק מחנה יהודה" או אם תרצו ה-5th Avenue של ירושלים הקדומה: ברחוב התגלו שלל מטבעות, משקולות ואפילו שולחן מידות מיוחד – כל אלה שימשו לפעילות המסחרית הענפה שהתקיימה על הרחוב.

4. מתחת לרחוב עוברת תעלת ניקוז קדומה שבסוף ימי בית שני הפכה לתעלת מסתור עבור המורדים היהודים שביקשו להתחבא מפני החיילים הרומאים. בתעלה התגלו סירי בישול, נרות שמן, מאות מטבעות ברונזה מימי המרד הגדול ואפילו חרב של לגיונר רומאי.

5. למרות שרבים מייחסים את מפעל בניית הרחוב להורדוס הגדול, המחקרים האחרונים מראים כי הרחוב נבנה רק אחרי ימיו של הורדוס, בחסותם של הנציבים הרומיים של ירושלים. מי שבנה אותו הוא ככל הנראה הנציב הרומי פונטיוס פילטוס, המוכר גם כמי שגזר את דינו של ישו לצליבה.

The Pilgrimage Road עולי הרגל