אייר: יום הזיכרון ויום ירושלים

Family מבוגרים

הרצאות מרתקות במעגל השנה

לקראת יום ירושלים, מכון מגלי"ם מבית עיר דוד, מציע הרצאות מרתקות על ירושלים בתקופות שונות אצלכם בקהילה

 

להזמנת הרצאה:

ירדנה  077-9966729

שוחחו אתנו בוואטסאפ

לטופס יצירת קשר

אוצרות בירושלים קרא עוד

יש אנשים שמחפשים ארכיאולוגיה ומוצאים אוצרות, ויש אנשים שמחפשים אוצרות ומוצאים ארכיאולוגיה.

במהלך 150 השנים האחרונות, נהרו לירושלים משלחות רשמיות ואנשים פרטיים במגמה לחפש את עברה. חיפושים אלו הניבו גילויים מרתקים שעוזרים לנו עד היום בפיענוח ההיסטוריה המרתקת של עיר מלוכה, ארמונות מקדשים וחורבנות.

בהרצאה מרתקת זו, נספר על החיפושים, על המחפשים ועל האוצרות שהתגלו.
נחשוף את סיפור חיפוש ארון הברית והמרדף המתוקשר ונגלה אלו אוצרות, תכשיטים וקמעות נמצאו בירושלים הקדומה.

סגור

הר הזיתים: מנפילת העיר העתיקה בתש"ח ועד החזרה אל ההר קרא עוד

בעיצומה של מלחמת העצמאות ננטש בית הקברות בהר הזיתים. במהלך 19 שנות השלטון הירדני בהר חולל בית הקברות. לאחר ששוחרר, נחשפו ממדי החורבן והחלה עבודת שיקום יסודית שממשיכה עד היום. את סיפור הר הזיתים נביא באמצעות ספורים אישיים, קטעי עיתונות ומסקנות וועדת חקירה.

סגור

כפר השילוח – ישוב תימני ראשון בארץ ישראל קרא עוד

בהרצאה נלמד על מסעם של עולי תימן אל ירושלים בסוף המאה ה-19. נשמע כיצד צמח הכפר למרות מצוקת השעה וקשיי הפרנסה, כיצד התפתחו במקום חיי הרוח והתרבות וכיצד נאלצו תושבי הכפר לעזוב את המקום בעקבות פרעות תרצ"ו-תרצ"ט.

סגור

סיפור המים בירושלים קרא עוד

הבאת המים לירושלים היתה מאז ומעולם סוגייה מאתגרת. בכל תקופה נמצא לה פתרון טכנולוגי שונה. בהרצאה נראה איך נושא המים משפיע ומושפע מן השלטון, הדת והמלחמות שבכל תקופה וכיצד ניתן לספר את סיפורה של ירושלים דרך סיפור המים.

סגור

עיר תחת אש- ירושלים בתש"ח קרא עוד

ירושלים בתש"ח נמצאת במצור. במהלך שנה קשה זו קמים ונסגרים בירושלים עשרה בתי קברות. סיפורם של בתי הקברות הם סיפורה של העיר. מדוע נפתחו בתי קברות חדשים ולמה נסגרו? היכן קמו ומי נקבר בכל אחד מהם? על קבורתם של אזרחים ועל עוז רוחם של לוחמים במציאות בלתי אפשרית.

סגור

כעיר שחוברה לה יחדיו- ירושלים במלחמת ששת הימים קרא עוד

במסגרת ההרצאה נעקוב אחרי חיילי החטיבה הירושלמית, חטיבת הצנחנים וחטיבת הראל ונצא למסע בין ירושלים החצויה של מלחמת השחרור לירושלים המאוחדת של מלחמת ששת הימים ונגלה את הקשר שבין השתיים לעברה של העיר, בימי דוד ובימי החורבן.

ההרצאה מותאמת גם לנוער.

סגור

הקו העירוני קרא עוד

ימי הקו העירוני- במשך 19 שנה ירושלים חולקה לשתיים, בין ישאל וירדן. בהרצאה נכיר את הרקע לחלוקת העיר, נראה איך היו החיים לאורך הגבול בתוך העיר ונשמע סיפורים מצחיקים וגם לא נעימים שאפיינו את הימים ההם.

סגור

האוניברסיטה העברית- מקדש לאומי חדש על פסגת הר הצופים קרא עוד

סיפורה של האוניברסיטה העברית בירושלים שזור בתולדות העם היהודי, התנועה הציונית ותולדות הישוב.

הקמת האוניברסיטה  הייתה אחד המפעלים המרכזיים של התנועה הציונית ונתפסה כביטוי למימוש התחייה הלאומית והתרבותית של העם במולדתו ההיסטורית.

ההרצאה  מתארת בפנינו את המעבר מהחזון הגדול למציאות היומיומית.

היא מתחקה אחר יוזמי הרעיון, ההתלבטויות בבחירת האתר ובשלבי הרכישה והבניה.

היא משתפת אותנו בחגיגות הגדולות ובקשיי היום יום

ופותחת בפנינו צהר אל תקופה של תשע עשרה שנות ניתוק בהן ניתן היה להגיע אל הר הצופים רק בליווי שיירות.

סגור

השפעתו של מונטיפיורי על היישוב היהודי קרא עוד

הסיפורים המופלאים מאחורי מסעותיהם של בני הזוג מונטפיורי לארץ ישראל וההשפעות מרחיקות הלכת שהמסעות יצרו על התפתחות היישוב היהודי והצמחת השורשים שהביאו להקמת מדינת ישראל.

סגור

שכונת מאה שערים בעיצוב החברה הישראלית קרא עוד

בהרצאה מרתקת זו נערוך סקירה של עשרות דמויות מפתח, אגודות חברתיות ומלחמה תקשורתית שתפגיש אותנו בשידור ישיר עם הקהילה היהודית בירושלים בתחילת המאה העשרים, שהפכה לעיר בנויה, שלא חוברה לה יחדיו.

סגור

כתובות ירושלמיות קרא עוד

במרוצת הדורות כתבו בירושלים במגוון הקשרים ושפות. בהרצאה זו נתמקד בכתובות עתיקות שנתגלו בירושלים במקומות שונים ובזמנים שונים. ניראה מה ניתן ללמוד מהכתובות על העיר ונשמעה על עוצמתה של הבירה ועל אורח חיי תושביה בזמנים שונים

סגור

משפחות ירושלמיות קרא עוד

התקוה

שבט שריג  – בין 'כרם ירושלמי' ל'שדות שבעמק'.

סיפורו של שבט שריג הוא מעגל חיים המחבר בין ירושלים , תנועת ההתיישבות וצבא הגנה לישראל. תחילתו בשכונת 'כרם' החרדית עם לידתם של נחום ותקוה בשנת 1915 , המשכו בהתיישבות והקמת משפחה  בקבוץ בית השיטה, וסיומו  לאחר מלחמת ששת הימים בקבורת אימה של תקוה באחוזת הקבר המשפחתית בהר הזיתים.

את השיר "אור וירושלים" כתב והלחין  הבן יוסף שריג ז"ל שנפל במלחמת יום כיפורים .השיר נולד במסע  האחרון בו נטמנה סבתו באדמת ירושלים, " ושמש אדומה נושקת להט חרב 'את הפסגות, המגדלים והחומות".

 

'בחייהם ובמותם לא נפרדו'

אברהם הויזמן ומשה (מוסא) לוי

סיפור אהבתם, גבורתם וקבורתם.

אברהם הויזמן ומוסא לוי לא רק במותם אלא בעיקר בחייהם 'ציוו לנו' לחיות ביחד. שניהם מבניה ולוחמיה של העיר ירושלים. האחד אשכנזי חרדי  נינו של הרב זוננפלד. השני מסורתי בן עדות המזרח נכדו של המקובל מיכאל לוי. נפגשו לראשונה בקורס מכ"ים ב'הגנה' ונפשותיהם נקשרו זו בזו. לחמו ביחד במבצעים שונים, ונפלו בהפרש של חמישה ימים. מוסא היה הצדיק הל"ו נפל בקרב  עת יצא עם חבריו לחפש ולהציל את מחלקת הל"ה  שנעלמו עקבותיה בדרכה לגוש עציון. אברהם חברו נפל בפעולת תגמול באזור הקסטל. שניהם נקברו בחופזה בהר הזיתים. לאחר מלחמת ששת הימים אותרו קברותיהם והונחה מצבה צבאית. אברהם ומוסא דמויות מאחדות ומחברות, בחייהם  ובמותם לא נפרדו. בימי מחלוקת כתב אברהם שיר נוקב המסתיים במילים אלו:  " הָרִיב בֵּין הָעֵדוֹת/ מֵטִיל אֵימָה וּפַחַד,/ מוּטָב בְּשָׁלוֹם לִחְיוֹת /וְלֹא לָמוּת בְּיַחַד."

סגור

פעילות לילדים ונוער: מעיר דוד באהבה (א'-ח') קרא עוד

ירושלים הקדומה מגיעה אליכם עם פעילות חינוכית, מלהיבה ומרגשת!

  • מיצג תלת מימד המספר את סיפורה של העיר הקדומה
  • מצגת חווייתית על התגליות המרגשות בעיר דוד
  • חידון שלטים אינטראקטיבי
  • שירי ירושלים

משך הפעילות: שעה וחצי

מחיר: 2200 ₪ + נסיעות.  מחיר פעילות נוספת: 500 ש"ח

מקסימום:  180 משתתפים

מתאים כפעילות הורים וילדים

*הפעילות מצריכה מבנה בגובה 2.4 מטר לפחות הניתן להחשכה.

ניתן להזמין את הפעילות בימי שישי ובימות השבוע אחה"צ-ערב

סגור

פעילות לילדים ונוער: כעיר שחוברה לה יחדיו+ קהוט (ט'-י"ב) קרא עוד

הרצאה מרתקת לט' באב. בהרצאה זו נצא למסע אל ירושלים של בית שני – מימי התפארת בתקופה החשמונאית וההרודיאנית, דרך מלחמת האחים וחורבן העיר ועד לקרב האחרון בתעלת המסתור שנתגלתה לאחרונה בעיר דוד.

נחבר בין הסיפור ההיסטורי, ספרות חז"ל והממצאים הארכאולוגיים החדשים שנתגלו בשטח.

נשחזר את מראה העיר בתפארתה, נלמד אודות החברה היהודית שהתגוררה בה, ננתח את השבר המנהיגותי שהוביל אל מלחמת האחים ערב חורבן הבית וננסה להבין האם היו למלחמה זו סימנים מוקדמים

סגור

אייר: יום הזיכרון ויום ירושלים

אצלכם בקהילה

דילוג לתוכן
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.