הסיפור התחיל בנסיבות לא משמחות בכלל: בשנת 1999 ערך הווקף המוסלמי חפירות נרחבות ללא אישור בהר הבית והשליך לנחל קדרון הסמוך טונות עפר ובו שפע של ממצא ארכאולוגי. חוקרים ואנשים שאכפת להם נזעקו מיד למקום ובמאמץ גדול העבירו את העפר מעט הלאה, לעמק צורים. הם הקימו במקום סככת סינון שנועדה לבדוק מה מסתתר בתוך ערימות העפר העצומות ולהציל מתוכו כל מה שאפשר. הגילויים היכו בתדהמה את הארכאולוגים: מתוך העפר החלו לצוץ מטבעות עתיקים מימי בית המקדש, ראשי חץ צלבניים, חותמות קדומות, אבני פסיפס יקרות, כלי משחק מהתקופה הרומית ועוד. הגילויים שינו באופן משמעותי הרבה ממה שידענו על ירושלים בכלל ועל הר הבית בפרט, ולא פלא שפרויקט הסינון הפך לחדשות מדוברות בכל העולם.

מציאות בעמק צורים
צילום: איתן אסרף – החיים בזוית שלא הכרתם

אם בתחילה חשבו שהסינון ייקח זמן קצר, הרי שבמהרה התברר כי מדובר במלאכה קפדנית המצריכה יד עדינה והרבה תשומת לב, מה שאומר – שנים של עבודה. עמותת אל עיר דוד שפרסה את חסותה על הפרויקט פנתה אז לקהל הרחב בבקשה לבוא לסייע. כך הגיעו לראשונה ילדים לפרויקט הסינון של עמק צורים והוכיחו שלפעמים דווקא עין חדה של ילד מבחינה בדברים שמבוגרים פשוט לא רואים. קשה לתאר כמה ממצאים מרגשים נדלו מתוך העפר דווקא על ידי ילדים, שהספיקו להצטלם אתם לפני שהועברו למוזיאון.
סינון העפר מהר הבית, שנולד כאילוץ בעקבות פשע ארכאולוגי, הפך מבלי משים לאחת החוויות המעצימות והנדירות שיכולים היום ילדים לחוות באופן אותנטי בירושלים. משפחות שהשתתפו בפרויקט תיארו את החיבור המרגש שחשו למורשת אבותינו כשהעלו מן העפר "דרישות שלום" מהם. לא פלא שעמותת אל עיר דוד החליטה להפוך בחנוכה הקרוב דווקא את פרויקט הסינון לפעילות המרכזית שלה בירושלים והיא מזמינה אתכם, ילדים והורים, להיות ארכאולוגים ליום אחד ולהשתתף בפרויקט הלאומי של הצלת שרידי הר הבית בעמק צורים. בכל יום מוצאים דברים ובכל דלי עפר מתגלות הפתעות. מי יודע – אולי המטבע החשמונאי הבא יתגלה דווקא על ידכם?

ילד בעמק צורים . צילום :חיים צח
צילום: לאה נאמן

ההשתתפות בפרויקט כוללת הסבר מרתק על תולדות הר הבית והמקדש וכן קורס מזורז בחפירה ארכאולוגית. בניגוד לכל יום רגיל, בחנוכה השנה תוכלו ליהנות מעוד שתי פעילויות מיוחדות בעמק צורים: האחת היא הטבעת מחצית השקל על פי דגם שהתגלה בחפירות בירושלים, והשנייה היא משחק ניווט  סלולרי מדליק לכל המשפחה. מדובר במשחק חינוכי ומאתגר המבוסס על אפליקציה, שאתה תוכלו לשוטט בעמק עם מפה ולפתור כתבי חידה על ירושלים ותולדותיה. לא צריך להיות מומחים וגם לא דרוש כושר מיוחד, רק ראש טוב ומצב רוח. הזוכים הם אלה שיעמדו בזמנים ויפתרו את כל החידות בזמן הקצר ביותר. מחכים לכם!…

מטבעה . צילום: תמר דיק
צילום: תמר דיק