"אין עוד מקום בירושלים שנראה ככה, שמתואר ככה, שמסופר ככה. זה מפעים אותך זה מרגש אותך", כך מספר הזמר והיוצר בניה ברבי על הקליפ החדש שלו – "קולות" – שצולם כולו באתרי עיר דוד. השיר המרגש שמבוצע בכישרונו הרב, מצליח לרגש ולגעת בכל מי שמאזין לו, ובתוך פחות מיממה הוא כבר זכה לעשרות אלפי צפיות ביוטיוב.

הקליפ החדש של בניה ברבי שצולם בעיר דוד:

"אנחנו עומדים עכשיו בעיר דוד, הקשר שלי התחיל לפני אלפי שנים", מספר ברבי בהתרגשות על החיבור למקום שבהשראתו נכתב השיר ובו צולם הקליפ. לפני כמה שנים השתתף הזמר במופע סליחות בבריכת הסולטן, ובמהלך שהותו בירושלים ניצל את ההזדמנות לבקר בעיר דוד עם משפחתו, אחרי שנים ארוכות שבהן לא ביקר באזור העיר העתיקה וירושלים הקדומה. אותו ביקור הותיר על ברבי רושם עז.

"חוץ מזה שזה חיבר אותנו כמשפחה זה פשוט עושה לי רעידות בגוף. בכיתי בלי סוף, דמעות של רומנטיקה כזאת. כאילו ההיסטוריה עשתה לי 'בוא הנה הייתי פה', שמעתי את האדמה וראיתי את הקולות. דברים נפלו לי בתוך ההיסטוריה", הוא מספר ועיניו נדלקות.

הצצה אל מאחורי הקלעים של צילום הקליפ:

לחבר בין ניגודים ולגשר על הפער

את החיבור העמוק להיסטוריה ולפאר של ירושלים בימים קדמונים החליט ברבי לתרגם לשיר, בדרכו כיוצר. לצורך כך הוא פנה לפזמונאי אבי אוחיון ולזמר-יוצר דודי בר דוד ויחד הם כתבו את המילים לשיר "קולות". השיר המרגש מבטא בצורה יוצאת מן הכלל את הפער והניגודיות בין מצבים שונים בחיי האומה בכלל ובחייו של כל אדם בפרט.

"ירדנו לרחוב עולי הרגל, והיתה שם את ההרגשה של בין הכמיהה והשמחה של שמחת בית השואבה שאתה יודע שהלכו פה ושמחו והיה פה רעשים וצהלולים וחגגו פה חגים ברמות הכי גבוהות שיש. מצד שני אתה יודע שיש את החורבן", מסביר ברבי ומוסיף: "השיר הזה ספציפית יש בו משהו שהוא בין האופטימיות לפסימיות, שאתה עושה את המסע הזה בין הכאב לבין השמחה והגאווה היהודית שאתה מרגיש", הוא מוסיף.

ברבי מספר עוד על ההשראה שקיבל מהביקור בעיר דוד, ואומר: "בכל סיור שהגענו לעיר דוד גילינו עוד אתרים, עוד מקומות היסטוריים. אם זה התחיל בנקבת השילוח ואז בבריכת השילוח, ואתה מגלה עוד בור ועוד מקום ומערות ואתרים היסטוריים שאתה מרגיש בהם שהיית שם".

"אין עוד מקום בירושלים שנראה ככה"

הקליפ כולו צולם, כאמור, באתרי עיר דוד: נקבת השילוח והבריכה הביזנטית, החווה החקלאית בגיא בן הינום, קבר זכריה בעמק הקדרון ורחבת הכניסה הראשית של עיר דוד – אלה הם רק חלק מהלוקיישנים המרהיבים שנבחרו לצילום הקליפ.

"בתנ״ך כתוב משפט כזה – פה זה קרה, מוצאים משפט כזה בתנ״ך – פה זה קרה. אתה פשוט בשוק, כי אין עוד מקום בירושלים שנראה ככה, שמתואר ככה, שמסופר ככה. זה מפעים אותך זה מרגש אותך".

בניה ברבי. צילום: יניב נדב

לגעת בעומק הנפש

האמן המצליח, שזוכה להצלחה רבה בעולם המוזיקה בישראל, מסביר עוד על מהות השיר ואומר: "יכולנו לסיים… לעשות פזמון מרשים ומשמח ואופטימי, אבל משהו בזה שהעולם נרדם – זה הגלות, זה מה שקרה פה ואנחנו לא פה. בסוף אנחנו ברחוב עולי הרגל, אחרי ש-2,000 שנה חיפשו את הרחוב הזה.

"מבחינתי הדרך שלי במוזיקה זה משהו שיכול לחבר, וירושלים היא ׳עיר שחוברה לה יחדיו׳ ודוד המלך חיבר את 12 השבטים פה, אז יש איזושהי הרגשה שאפשר להתחבר וזה קסם שיכול לחבר אותנו", הוא מסיים.

למוזיקה בכלל ולשירים בפרט יש כוח מיוחד שמאפשר לגעת במקומות הכי עמוקים בנפש. יש דברים שעוברים בצורה נכונה בשיר, שאי אפשר לתאר ולבטא באופן מדויק יותר בדרך אחרת. ואת זה ברבי עושה בהצלחה רבה בקליפ החדש.