רגע לפני חפירות ארכיאולוגיות בבריכת השילוח – מבצע מיוחד להצלת צמח הנמצא בסכנת הכחדה: אנשי רשות הטבע והגנים יחד עם אנשי הגנים הבוטניים בירושלים פעלו בימים האחרונים להעתקת כמה פרטים של המין "שחליים גבוהים" משטח בריכת השילוח בעיר דוד, שבגן לאומי סובב חומות ירושלים.

"שחליים גבוהים" הינו עשב רב שנתי הגדל לרוב בשולי נחלים, תעלות ומעיינות. הצמח נמצא כיום בגליל עליון, עמק החולה, גולן צפוני, החרמון הנמוך, עמק יזרעאל, חוף הכרמל, שרון והרי יהודה. צמח זה, המוגדר בישראל מין אדום בסכנת הכחדה, התגלה על ידי עובד אתר עיר דוד לפני כחודשיים, רגע לפני תחילת חפירות ארכיאולוגיות לחשיפת הבריכה, הנערכות על ידי רשות הטבע והגנים, רשות העתיקות ועמותת אלע"ד. ברשות הטבע והגנים אמרו כי גילוי זה אפשר להעתיק בזמן את הצמח הנדיר ולמנוע את הפגיעה בו במהלך עבודות החפירה.

ברשות הטבע והגנים הדגישו כי עצם העובדה שצמח זה התגלה בבריכת השילוח שטרם נחפרה, מעידה בין היתר על קיומה של הסביבה המימית בעבר.

לאחר זיהויו הוודאי של הצמח על ידי ד"ר מרגרטה וולצ'אק, אקולוגית הצמחים של רשות הטבע והגנים, הוחלט לנקוט בשתי פעולות: העתקה וריבוי. בימים האחרונים הועתקו מספר פרטים לשטחים מוגנים בסביבת העיר ירושלים, באתרים ובגנים הלאומיים עין חמד, עין חניה, עין לבן, עמק הצבאים והגן הבוטני בהר הצופים. בנוסף, פרטים נוספים של המין הועברו לגן הבוטני בגבעת רם, שם יפעלו לריבויו.

בישראל קיימים שבעה מיני שחליים ושמו של הצמח מתאר את השחלה כפולת המגורות במיני הסוג. השם "שְׁחָלִים" נזכר במשנה במסכת מעשרות כצמח שמעשרים ממנו גם את הגרעין וגם את העלים מפני שאלו ראויים למאכל.

ה"שחליים הגבוהים" הוא הגבוה מבין מיני השחליים הקיימים בישראל והוא מזוהה עם ה"עדל" המוזכר במשנה כצמח שאינו מטמא טומאת אוכלים עד שימתוקו, קרי אכיל לאחר פעולת המלחה או כבישה ביין, חומץ או מלח. הרמב"ם מתאר את העדל כצמח מפורסם מה שכנראה מעיד על תפוצתו הרחבה בימים עברו.

בריכת השילוח, שבאחרונה דווח כי תיחשף במלואה מחדש ותיפתח לציבור הרחב, נמצאת בחלקה הדרומי של עיר דוד, בשטח של הגן הלאומי סובב חומות ירושלים. הבריכה היא אתר ארכיאולוגי והיסטורי בעל חשיבות לאומית ובינלאומית, שנבנתה לראשונה כחלק ממערכת המים של ירושלים במאה ה-8 לפני הספירה. הבריכה ריכזה את מי מעיין הגיחון שתועלו אליה דרך נקבת השילוח והיא היוותה את אחד האזורים החשובים ביותר בירושלים כבר החל מימי הבית הראשון.