הסל ריק
מה הביא את רבי עובדיה מברטנורא לעזוב הכל, את מעמדו ופרנסתו ולעלות לירושלים?
ראשי > חדשות בעתיקות > הילולת רבי עובדיה מברטנורא
סיפורו של רבי עובדיה מברטנורא שהפך לאחד הפרשנים החשובים של המשנה ונקבר במורדות הקדרון
מה הביא את רבי עובדיה מברטנורא לעזוב הכל, את מעמדו ופרנסתו ולעלות לירושלים?
רבי עובדיה כיהן כרבה של קאסטלו באיטליה ונמנה עם חשובי הבנקאים היהודים בעיר.
לאחר שהתאלמן החליט לעלות לארץ ישראל ולאחר נידודים רבים זכה להגיע להגיע לירושלים בי"ג ניסן רמ"ח (1488 לספירה) במהלך נסיעתו לארץ ובזמן היותו בה כתב כמה איגרות לבני משפחתו. באיגרות האלה הוא מתאר את מצב היהודים בארצות בהן הוא עבר ואת מצבה של ירושלים בזמן הגעתו אליה. בין השאר הוא תיאר את ירושלים "רובה חרבה ושממה ….ואין לה חומה סביב… ומן היהודים נשארו בה היום שבעים בעלי בתים, מדלת העם אשר אין להם מחיה". בנוסף הוא נתן תיאור להתפתחות של בית העלמין היהודי: "עמק יהושפט… שם קברות היהודים עתה. הקברים הישנים תחת הר הזיתים בשיפוע אצל העמק".
רבי עובדיה לא עמד מנגד לנוכח מצבה הקשה של הקהילה היהודית ובעזרת פקדונות בנקאיים שהיו לו באיטליה סייע לקהילה היהודית בירושלים להתפתח הן בחינה רוחנית והן מבחינה כלכלית. ברבות הימים התמנה רבי עובדיה מברטנורא לרבה הראשי של ירושלים, מינוי שהוכר גם ע"י השלטונות הממלוכים.
בעיקר רבי עובדיה זכור בגלל פירושו לשישה סדרי משנה. רבי עובדיה החל לכתוב את חיבורו הגדול עוד בהיותו בחץ לארץ וסיים אותו כאשר כבר היה בירושלים.
תאריך פטירתו, לפי המסורת הוא ג' סיון ולגבי השנה נחלקו הדעות. אך מקום הקבר ידוע לנו מכמה מקורות. כך מתאר אותו רבי משה בן חביב בספרו "גט פשוט": "היום מעיין זה (הגיחון) ידוע לדרומה של ירושלים… והוא לגוף בית הקברות סמוך למערה הסתומה אשר נקברו שם המרדכי ורבינו קולונימוס ורבינו עובדיה מברטנורא ושאר הצדיקים כידוע לנו מפי הזקנים".
הקבר נמצא במורדות הקדרון למרגלות הכפר סילוואן, וניתן לראות אותו גם מגג בית הצופה שבעיר דוד
לאחרונה, יום פטירתו ע"פ המסורת ג' סיוון, נהפך לאחת ההילולות הגדולות, שקיימות בהר הזיתים. רבבות אנשים מכל גווני העם, ביניהם רבנים, שרים וראשי הציבור עולים באותו יום לקברו של הצדיק ומעתירים בתפילה בעד הכלל והפרט.
נר שמן תמים מסוף תקופת החשמונאים (בן כ-2,000 שנה) שהשתמר בשלמותו התגלה בחפירות הארכיאולוגיות שמקיימת רשות העתיקות בעיר דוד שבגן הלאומי סובב חומות ירושלים
קרא עוד›מחקר מקיף של רשות העתיקות שהגיע עד מעבר לים, מציג את החידושים בחקר הקטקומבות בבירת איטליה – מערות קבורה עתיקות בנות כ-2,000 שנה, שבתוכן התגלו איורים בעלי סממנים יהודיים. הצצה למערות המסקרנות תתאפשר בתערוכה חדשה ומיוחדת בעיר דוד
קרא עוד›בשנת 1873 יצאה משפחת מיוחס מהעיר העתיקה שאת שעריה נעלו באותם הימים עם חשכה, ובנתה את ביתה באזור זה
קרא עוד›מדי שנה בתשעה באב, יהודים ברחבי העולם זוכרים את חורבן בית ראשון. כעת, בזכות הזיכרון ההיסטורי הארוך של העם היהודי, והודות לממצאים ארכיאולוגיים הצליחו לשחזר את השדה המגנטי של כדור הארץ באוגוסט 586 לפנה"ס – ולחשוף את עוצמת חורבן ירושלים בידי הבבלים.
קרא עוד›יש כאן מישהו?
מאחר ולא נעשה שימוש במערכת כבר זמן מה, תבוצע יציאה אוטומטית בעוד כ-03:00 דקות