שלישי | 13.9.22 י"ז באלול | עיר דוד – גן לאומי סובב חומות ירושלים

כנס מחקרי עיר דוד וירושלים הקדומה ה-23 מבית מכון מגלי"ם הוא הכנס הארכיאולוגי הגדול בישראל המתקיים עם מיטב החוקרים מהארץ ומהעולם.

בכנס השנה ישתתפו חוקרים מאוניברסיטת תל אביב ומרשות העתיקות, והוא יעסוק בעושרה של ירושלים, שהייתה אחד המקומות העשירים בעולם בסוף ימי הבית הראשון. במרכז הכנס תעמוד תערוכת ממצאים חדשים.

ההשתתפות בכנס ללא עלות, אך דורשת הרשמה מראש

במידה ונרשמתם לסיור, אין צורך להירשם לכנס

תכנית הכנס

18:30 – 15:30 תערוכת שנהבים מ"בית השן" בעיר דוד ויציאה לסיורים 

18:30 התכנסות ודברי פתיחה

מר אהרן הורביץ, מנכ"ל מכון מגלי"ם

ד"ר עמית ראם, מנהל מרחב ירושלים, רשות העתיקות

מר מנחם פריד, מנהל מחוז מרכז, רשות הטבע והגנים

19:20| מושב ראשון

ד"ר אייל מירון – מחקרו של פרופ' עמוס הדס ז"ל – חשיבות היין ודרכי ייצורו בעולם הקדום ובממלכת יהודה

פרופסור יובל גדות – טהור ולא טהור: מטמנת האשפה מהתקופה הרומית הקדומה וערוץ נחל הקדרון

20:30 | מושב שני

ד"ר יפתח שלו – הַשּכֹׁבְיִם עלַ מטִּוֹת שֵןׁ" – עיטורי שנהב ועדויות נוספות על חיי האליטה בירושלים ערב החורבן

אילה אמיר, ד"ר יפתח שלו, ד"ר אורטל כלף, ד"ר ג'ו עוזיאל, פרופסור ישראל פינקלשטיין, ד"ר ליאורה פרויד ופרופסור יובל גדות  – יין מועשר בווניל: תכולת "קנקני ורדה" והכלכלה המלכותית בירושלים ערב החורבן הבבלי

ד"ר ג'ו עוזיאל – המדע בשירות ההיסטוריה: דרכים חדשות לשאול מתי, איך ולמה בארכאולוגיה של ירושלים הקדומה

רשימת הסיורים

הסיורים יצאו בין השעות 15:30 – 18:00 ממרכז המבקרים של עיר דוד – גן לאומי סובב חומות ירושלים.

ההרשמה לסיורים הסתיימה. ניתן להירשם להשתתפות בהרצאות במסגרת הכנס. 


חפירות בית שלם

רמת קושי: בינונית-קשה  | משך הסיור: כשעה ורבע

בסיור ניכנס לשטח חפירה פעיל שאינו פתוח לקהל הרחב, הנמצא על מדרונה המזרחי של גבעת עיר דוד, בסמוך לכניסת התיירים למערכת פיר וורן. במקום התגלו מספר מבנים מסוף תקופת הברזל, כולל שכבת חורבן ברורה של ירושלים מימי הבית הראשון.

בסיור תינתן תמונת מצב עדכנית מחפירות שנעשו בשנתיים האחרונות, בהן התגלה חלק חדש מחומת ירושלים מימי הבית הראשון.

תעלות פארקר ומצודת המעיין

רמת קושי: קשה | משך הסיור: כשעה ורבע

בסיור ניכנס לשטח חפירה פעיל שאינו פתוח לקהל הרחב, הנמצא על מדרונה המזרחי של גבעת עיר דוד. נלך בעקבות חפירותיו של מונטגיו פארקר: מתוך החללים החצובים נרד בתעלות שנחפרו מחדש בשנים האחרונות עד לבריכה החצובה בבית המעיין, שם נשמע על ממצאים ותובנות שעלו בשנים האחרונות.

הרחובות אל ההר 

רמת קושי: בינונית | משך הסיור: כשעה ורבע

סיור בעקבות הרחובות מימי הר הבית שהיו צמודים לפינת הכותל המערבי. בחלקו הראשון של הסיור נתקדם דרך תעלת הניקוז מימי הבית השני אל עבר הפינה הדרומית-מערבית של הר הבית, ונשמע על החפירה ביסודות הכותל והרחוב למרגלות הכותל. בחלקו השני נגיע לשטח חפירה חדש בגן הארכאולוגי, החושף את הרחבות האדירות שהיו בפינה הדרומית מערבית של הר הבית בימי הבית השני.

גבעתי

רמת קושי: קלה-בינונית  | משך הסיור: כשעה ורבע

השטח שבו היה קיים בעבר "חניון גבעתי" הפך בשנים האחרונות לשטח החפירה הארכיאולוגית הגדול בירושלים. לראשונה יתאפשר להקיף את החניון מכל צדדיו וכן לבקר בתוך חלקים משטח החפירה עצמו.
בסיור באתר תינתן תמונת מצב עדכנית מהחפירות בשנים האחרונות, ובמרכזן מבנה מרשים מסוף ימי הבית הראשון ובו ממצאים של כדי יין וממצאים נוספים המעידים על העושר של בעליו. במבנה ניכרות עדויות שרפה מהחורבן הבבלי של ירושלים. עדויות אלו מסייעות למחקר פורץ דרך בנושא הפליאומגנטיזם. בנוסף, נסקור את ממצאי המגדל והחלקלקה שנמצאו בחניון גבעתי וזוהו כמצודת החקרא, וננסה להבין האם זו אכן המצודה. חפירה זאת ותגליותיה יעמדו במרכז הכנס.

בור ירמיהו וחפירות גבעתי

רמת קושי: קלה | משך הסיור: כשעה ורבע

בסיור נבקר באחד מבורות המים הגדולים שנתגלו בעיר דוד, העובר תהליכי פיתוח והכנה לביקורי קהל. נמשיך במעבר תת קרקעי ל"חניון גבעתי" שהפך בשנים האחרונות לשטח החפירה הארכיאולוגית הגדול בירושלים. נקיף את החניון מכל צדדיו ונכיר את התגליות השונות שנחשפו בו במהלך השנים. נספר על המבנה המרשים מסוף ימי הבית הראשון שבו ניכרות עדויות שרפה מהחורבן הבבלי של ירושלים, ונסיים בביקור בתערוכה של ממצאים ייחודיים שנתגלו במבנה זה. חפירה זאת ותגליותיה יעמדו במרכז הכנס.

חפירות הרחוב מימי הבית השני – היובל

רמת קושי: בינונית | משך הסיור: כשעה ורבע | כולל הליכה בתעלה תת קרקעית

בסיור זה נבקר בדרך עולי הרגל שנחשפה בשנים האחרונות מתחת לכביש מעלות עיר דוד. הרחוב מימי הבית השני, הסגור לקהל הרחב, נפתח בחלקו הדרומי וניתן ללכת בו עד לבריכת השילוח. נתחיל את הסיור מפני הקרקע ונרד בירידה קצרה אל הרחוב שנחשף במלוא הדרו, ונמשיך בו עד שנצא אל בריכת השילוח.
כמו כן ננסה להכיר חלק מן התובנות החדשות העולות משטח זה, הקשורות להיכרותנו את ירושלים במהלך התקופה הרומית, ונסקור את החידושים שהתגלו ברחוב בשנים האחרונות.

מידע חיוני

בסוף הכנס יעמדו לרשות המשתתפים הסעות ללא עלות לחניון מתחם התחנה וחניוני ממילא.

מומלץ להצטייד בלבוש חם, הלילות בירושלים קרירים

ניתן להירשם לעד שני סיורים. עלות הסיורים: 25 ש"ח.