ירושלים של מעלה ומטה: ממלחמה ועד דו-קיום

לצד עולמות של ספרות והיסטוריה, יצטרפו השנה לאירוע "חווית לימוד ירושלמית" גם מרצים שיאירו את מקומה של ירושלים במציאות הנוכחית. סיון רהב-מאיר תגיע לספר על הסיפורים המרגשים שסיקרה בירושלים במהלך המלחמה, ואיך כל אדם, בכל מקום בו הוא נמצא, יכול לקחת מהירושלמיות הזו לחיי היומיום שלו. ד"ר תמר עילם גינדין תסקור עבורנו את החיבור המדהים בין ירושלים ומשטר האיתאללות באיראן, וד"ר עליזה בלוך תיגע בשאלת היתכנותה של ירושלים כעיר מעורבת, בצל הקונפליקטים.

ד"ר תמר עילם גינדין
ד"ר תמר עילם גינדין

'בכל מחיר לירושלים': מ-1948 ועד חרבות ברזל

הרצאה נוספת יעביר אביחי ברג, שיספר על הקשר המרתק בין הפקודה "בכל מחיר לירושלים" שקיבלה חטיבה 7 במלחמת העצמאות – פקודה שצרבה בה DNA של חתירה חסרת-פשרות לכל משימה שתידרש – לבין תפקידה הנוכחי של החטיבה בבלימה, בהובלה ובהישגים מבצעיים רבים שהתרחשו במהלך מלחמת חרבות ברזל. ההרצאה תלווה באמצעי עזר וסרטונים שחלקם לא פורסמו עדיין לציבור.

אביחי ברג
אביחי ברג, צילום: שריה דיאמנט- מקור ראשון

להתחבר לירושלים בחיק הטבע

בנוסף, השנה לראשונה יתקיים הכנס במוקד נוסף: החווה החקלאית בגיא.

גיא בן הינום, אחד האזורים המרתקים והפחות-מוכרים של ירושלים, שימש בעבר אזור החקלאות שסבב את העיר הקדומה. בשנים האחרונות הקימה כאן עיר דוד את החווה בגיא, שמשמרת ומנגישה את המלאכות הקדומות, בהתאם לעונות השנה: מסיק זיתים, דריכת ענבים, בנייה חקלאית ומלאכות עתיקות.

החווה בגיא
החווה בגיא, צילום אליהו ינאי

בכנס הנוכחי תוכלו לבחור להגיע לכאן להרצאה חד-פעמית של יונית קריסטל, שמקדישה את חייה כבר שני עשורים לשימור מלאכות מסורתיות כשהיא מתחקה אחר המקורות החיים שלהן, ועוסקת בעבודת הכפיים עצמה. לאחר ההרצאה, תוכלו להצטרף לסדנאות השונות ולהתנסות בעצמכם באריגת צמר, ריקוע בעור, ליקוט צמחי מרפא או קליעה מנצרים.

סדנת אריגה בחווה בגיא. צילום: אליהו ינאי
סדנת אריגה בחווה בגיא. צילום: אליהו ינאי

בסיום ההרצאות יתקיימו סיורים רגליים אל האתרים והתגליות המעניינות ביותר של ירושלים. הסדנאות והסיורים יועברו על ידי מדריכים מומחים של עיר דוד, שישלימו את היום לחוויה אחת גדולה, מחברת ואותנטית.

אנחנו מזמינים אתכם להצטרף אלינו לחוויה, פרטים מלאים וכרטיסים מחכים לכם ממש כאן.