אם חשבתם שתעמולת בחירות ושימוש בסמלים מקודשים להצלחת מועמדים מאפיינים רק את תקופתנו המודרנית – טעיתם. ממצאים שהתגלו  מראים שהשיטה היתה קיימת כבר בימי בית שני.

הכיצד?  כדי להוכיח את הדברים יש לחזור לאחור לתקופת שלטון רומי בירושלים. בחודש  מרס שנת 44 לפנה"ס נרצח יוליוס קיסר על-ידי כמה סנטורים.  הרצח הוביל  לאנדרולומוסיה  ולמלחמת אזרחים באימפריה הרומית. ההתמודדות בין היריבים ברומא השפיעה על רחבי האימפריה, ובין היתר  גם  פה בירושלים. בין הכוחות הפוליטיים הסבוכים בירושלים דאז  היו מצד אחד מתתיהו אנטיגונוס מצאצאי החשמונאים הידועים בסיפור חנוכה, ומצד שני בית אנטיפטרוס שכלל את הורדוס ואחיו  אשר עלו לגדולה בשל קרבתם לשלטון הרומי.  מתתיהו אנטיגונוס, שרצה מאוד למלוך,  פנה אל הפרתים שהיו אויביה המושבעים של רומא ושכנע אותם לכבוש את ירושלים ולהמליך אותו, בתמורה הבטיח להם כסף רב.  הפרתים שוכנעו וקיבלו את הצעתו.  מתתיהו הגיע לירושלים בראש צבא פרתי וצר על הורדוס, אחיו פצאל  ועל תומכיהם שהסתתרו בארמון יחד עם הורקנוס החשמונאי. כחלק מהלוחמה הפסיכולוגית הבטיח מתתיהו לנצורים  שאם ייכנעו לא יאונה להם רע.  פצאל והורקנוס האמינו לדבריו, אולם ברגע שיצאו – נכבלו. פצאל הבין שהוא הולך שולל ושם קץ לחייו בכך שניפץ את גולגולתו אל מול הקיר, אוזניו של הורקנוס נקצצו כדי למנוע ממנו את האפשרות לשוב ולכהן בתפקיד הכהן הגדול. ואילו הורדוס, שהיה בעל חוש הישרדות מפותח, לא התפתה לצאת, נשאר בארמון והצליח להימלט באישון לילה לכיוון אדום.

אנטיגונוס, שבין לילה הפך למלך, נהנה ממעמדו במשך זמן קצר  –  בין השנים 40-37 לפנה"ס. בתקופת מלכותו הוא טבע מטבעות בסגנון דומה לאלה שטבעו מלכי בית חשמונאי שקדמו לו. באתר צמוד לכותל המערבי, מתחת לקשת רובינסון, תוך כדי סינון עפר שנחפר נמצאה מטבע ברונזה כזו  שמצדה האחד כתובת ביוונית שלשונה:  "של המלך אנטיגונוס" – "מתתיה כהן גדול (ו) חבר היהודים",  ומצדה השני קרני שפע כמו במטבע שני השקלים המצויה בשימוש היום.

אבל לא רק מטבעות כאלה הוא טבע.  להפתעת החוקרים, במקומות מסוימים נמצאו מטבעות ברונזה נוספים של  מתתיהו אנטיגונוס, השונים לחלוטין מן המטבעות הרגילים. מדובר במטבעות נדירים שמצדם האחד יש ציור של מנורת המקדש ומצדם השני כנראה שולחן לחם הפנים.

מה פשר המטבע? מדוע היה בו צורך? מדוע הסמלים החקוקים עליו כה שונים מהסמלים החקוקים על מטבעות אחרים?

התשובה על השאלות הללו אקטואלית מאוד לימינו אנו.  מדובר בתעמולת בחירות.  לא אדם כמו הורדוס ייכנע לאחר המלכת מתתיהו אנטיגונוס למלך בירושלים. במאבק שהתחולל  הצליח הורדוס לגייס סיוע צבאי של הרומים, הגיע חזרה לארץ ישראל ופה התפתח קרב בכמה חזיתות, קרב שבסופו  הוא צר על ירושלים במשך 55 ימים, כבש את העיר ושלח את מתתיהו אנטיגונוס אל מותו  האכזר  – התזת ראשו באנטיוכיה. איך כל זה קשור לממצא הארכיאולוגי הנדיר? ההשערה היא שהמטבעות הזעירים, שסמלי המקדש חקוקים עליהם, הוטבעו בימיו האחרונים של מתתיהו אנטיגונוס כתעמולת בחירות, כדי  לשכנע את העם כי הוא הוא ממשיך הדרך והמסורת  ולא הורדוס הרומס את כל היקר ליהדות.

אם כן רבותי, ההיסטוריה חוזרת:  היום מגייסים את הרב עובדיה לצורך תעמולת בחירות, ואילו אז הרחיקו לכת וגייסו את המנורה ואת כלי המקדש לצורכי בחירות.

בולה